III K 872/19 - uzasadnienie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z 2021-12-23

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

III K 872/19

1.  USTALENIE FAKTÓW

0.1. Fakty uznane za udowodnione

Czyn zarzucany

W. G. zarzucono, iż w dniu 16 stycznia 2019 roku w mieszkaniu nr (...) przy ul. (...) w W., pozostając osobą najbliższą zamieszkującą wspólnie z pokrzywdzoną, spowodował u byłej żony A. G. naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, w postaci urazu głowy bez utraty przytomności, urazu nosa, obrzęku twarzy po stronie prawej, wybroczyn krwawych i drobnych zasinień w okolicy czołowej, jarzmowej i na skrzydełku nosa, poprzez szarpanie jej i uderzenie pięścią w twarz , tj. czyn z art. 157 § 2 i 4 § k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

W. G. i A. G. są po rozwodzie, jednakże nadal wspólnie zamieszkują, zaś między nimi istnieje głęboki konflikt.

fakt bezsporny

W dniu 16 stycznia 2019 roku w mieszkaniu nr (...) przy ul. (...) w W. doszło między nimi do kolejnej awantury.

fakt bezsporny

W. G. nie był karany.

karta karna

(k. 979)

0.1. Fakty uznane za nieudowodnione

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Nie udowodniono, by W. G. spowodował u byłej żony A. G. naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni.

brak podstaw do podważenia wyjaśnień oskarżonego w świetle opinii psychologa dot. miarodajności zeznań A. G.

2.  OCena DOWOdów

0.1. Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

wyjaśnienia W. G.

(k. 936-941)

w świetle opinii psychologa dotyczącej miarodajności psychologicznej oświadczeń A. G. oraz wobec braku jakichkolwiek możliwości weryfikacji pod kątem prawdziwości odmiennych relacji stron, konieczne stało się zastosowanie zasady in dubio pro reo, a w konsekwencji danie wiary wyjaśnieniom oskarżonego

obdukcja lekarska

(k. 4)

dokument urzędowy, niekwestionowany przez oskarżonego, jednakże niebędący źródłem kategorycznych informacji w zakresie przyczyn ujawnionych w nim drobnych obrażeń A. G.

zdjęcie obrażeń A. G. (k. 5)

niekwestionowane przez oskarżonego, niemniej jednak nie stanowi dowodu, iż zabarwiony krwią śluz z nosa pokrzywdzonej jest wynikiem działania oskarżonego, tym bardziej w świetle wniosków opinii psychologa

opinia biegłego psychologa

(k. 969-983)

miarodajna: niezawierająca sprzeczności wskazanych w art. 201 k.p.k., niekwestionowana przez strony, jednocześnie wskazująca na wątpliwości w zakresie psychologicznej wiarygodności zeznań A. G. i sugerująca ostrożność przy ich ocenie (k. 983)

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

zeznania A. G.

(k. 959-963)

W świetle wniosków opinii biegłego psychologa, braku możliwości jakiejkolwiek obiektywnej weryfikacji sprzecznych deklaracji stron oraz z przyczyn wskazanych w powodach uniewinnienia w punkcie poniżej Sąd uznał zeznania pokrzywdzonej za niewiarygodne.

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

Sąd analizując materiał tej sprawy miał na uwadze, iż stanowi ona relację jednej strony przeciwko drugiej. Brak było realnej możliwości weryfikacji oświadczeń każdej ze stron. Daleko posuniętą ostrożność w ocenie deklaracji oskarżycielki wzbudziło głębokie przekonanie Sądu, powzięte na skutek bezpośredniej obserwacji jej zachowań na sali, wskazujące na „drugie dno” tej sprawy – kwestia ta wyjaśniła się, zdaniem Sądu, na etapie mów końcowych, podczas których pełnomocnik i oskarżycielka wnieśli o 100 tysięcy złotych nawiązki. W świetle opinii biegłego psychologa, w opinii Sądu, nie jest możliwe kategoryczne wykluczenie okoliczności, iż drobne obrażenia pokrzywdzonej (uwidocznione na zdjęciu i w obdukcji) nie powstały wskutek działania oskarżonego, lecz w inny sposób. Wszystko powyższe zrodziło uzasadnione wątpliwości Sądu co do zeznań oskarżycielki w zakresie przebiegu zdarzenia. Skutkiem tego, wobec wyczerpania źródeł dowodowych, oceniając zebrany materiał w świetle zasad logiki i doświadczenia życiowego, Sąd uniewinnił oskarżonego.

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

1.6. inne zagadnienia

7.  KOszty procesu

W punkcie II wyroku:

Stosownie do treści art. 632 pkt 2 k.p.k. stwierdzono, że koszty procesu z uwagi na uniewinnienie ponosi Skarb Państwa.

6.  Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Iga Dubaj
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie
Data wytworzenia informacji: