II Ns 43/24 - zarządzenie, postanowienie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z 2024-03-27
Sygn. akt II Ns 43/24
POSTANOWIENIE
Dnia 27 marca 2024 roku
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie, II Wydział Cywilny w składzie:
Przewodniczący: Asesor sądowy Renata Janus
po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2024 r. w Warszawie
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z wniosku E. R.
z udziałem M. R.
o przedłużenie zarządu sukcesyjnego
postanawia:
przedłużyć do 15 marca 2027 roku zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem zmarłego J. R. prowadzonym pod firmą (...) w spadku”, nr REGON (...), nr NIP (...), wykonywany przez zarządcę sukcesyjnego E. R..
Asesor sądowy R. J.
Zasadnicze powody rozstrzygnięcia (nie stanowiące uzasadnienia).
Wnioskodawczyni E. R. domagała się przedłużenia do dnia 15 marca 2027r. zarządu sukcesyjnego związanego z kontynuacją po śmierci J. R. działalności gospodarczej pod firmą (...) w spadku z siedzibą w W., wykonywanego przez zarządcę sukcesyjnego E. R..
Spadkodawca J. R. prowadził działalność gospodarczą pod firmą (...) z siedzibą w W.. J. R. zmarł w dniu 15 marca 2022 roku w W.. Aktem notarialnym z dnia 5 kwietnia 2022 roku Rep. A nr (...) zarządcą sukcesyjnym przedsiębiorstwa (...) z siedzibą w W. powołana została E. R..
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw w art. 59 określa maksymalny okres trwania zarządu sukcesyjnego, tj,: 2 lata od śmierci przedsiębiorcy, jednocześnie w art. 60 ustawa dopuszcza możliwość jego przedłużenia z ważnych przyczyn na czas nie dłuższy niż 5 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Należy jednak pamiętać, że do biegu terminu dwuletniego z art. 59 ust. 1 pkt 7 przywołanej ustawy stosuje się przez analogię art. 121 pkt 4 i art. 124 § 2 kc. Stosowanie przez analogię art. 124 § 2 kc jest zaś podstawą do wniosku, że zarząd sukcesyjny ulega przedłużeniu (ponad okres dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy) na czas trwania postępowania sądowego w tej sprawie. W konsekwencji, sąd może wydać orzeczenie o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego mimo upływu dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy, jeśli termin ten dobiegł końca w czasie trwania postępowania. W takich przypadkach zarząd sukcesyjny, na chwilę orzekania (art. 316 w zw. z art. 13 § 2 kpc), nadal istnieje ( zob. K. Osajda (red.), Tom IV C. Prawo spadkowe przedsiębiorców. Komentarz, Warszawa 2022).
Mając powyższe na uwadze, skoro wniosek w przedmiotowej sprawie został złożony w styczniu 2024r., to nie doszło do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. W ocenie Sądu powody przedłużenia zarządu sukcesyjnego przedstawione w złożonym wniosku należy uznać za zasadne.
Z powyższych względów, na podstawie art. 665 1 k.p.c. oraz art. 60 ustawy z dnia 5 lipca 2018 roku o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw orzeczono jak w sentencji.
Asesor sądowy Renata Janus
ZARZĄDZENIE
1. odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikowi wnioskodawcy i uczestnika bez pouczenia, doręczyć także informację o składzie Sądu bez pouczenia,
2. po uprawomocnieniu informację o przedłużeniu zarządu sukcesyjnego i okresie na jaki zarząd sukcesyjny został przedłużony przez sąd zgłosić do CEIDG za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej CEIDG, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu uprawomocnienia się postanowienia o przedłużeniu okresu zarządu sukcesyjnego ( akta przedstawić referentowi celem uprawomocnienia).
Warszawa, dnia 27.03.2024r. Asesor sądowy Renata Janus
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację: Asesor sądowy Renata Janus
Data wytworzenia informacji: